Címlap » Hírek » Kultúra » Mivel szigeteltek az eszkimók?

Mivel szigeteltek az eszkimók?

Tudjuk jól, hogy az iglu nem is olyan hideg, mint az elsőre gondolnánk. Azt is tudjuk, hogy Európa és Ázsia északi részein nem csak a régebbi időkben, de még manapság is akadnak olyan népcsoportok, akik a hagyományos, akár ősinek is mondható építkezési szokásokat részesíti előnyben és gallyakból, fából, mohából, valamint bármi egyébből, amit a természetben talál, építi a házát.

Kattints IDE!

Elsőre úgy tűnhet, hogy az ilyen építmények egyrészt nem tartósak, másrészt nem kényelmesek, nem korszerűek és még csak nem is eléggé szigeteltek.

Kapcsolódó írások:

Nos, valóban nem korszerű építmények, ellenben meglepően profi megoldásokkal dolgoznak, melynek hatására tartós és azt mondhatjuk, hogy kielégítően szigetelt lakómegoldások jönnek létre. Na de mivel és hogyan szigetelték és szigetelik ezeket az építményeket? Ezek a szigetelések tényleg megóvnák a mérsékelt öv időjárásához szokott embert is a fagyástól? Tudna egy ilyen házikó komfortos lenni annak, aki nem szokta meg a mínuszokat? Lehetséges, hogy igen.

Az iglu hőszigetelése, avagy miért nem fáznak benne és hogyhogy nem olvad el, ha fűtenek?

iglu

A hó rendkívül jó hőszigetelő. A túlélőkönyvek hasábjain olvashatjuk, hogy ha eltévedünk a hidegben és ránk esteledik, még véletlenül se aludjunk a szabad ég alatt, mert meg fogunk fagyni. Az éjszakát egy hóba ásott „barlangban” vészeljük át és megmenekülünk. A hó nem nyeli el nagymértékben a hőt. Mivel a hó kristályos és amennyiben nem ásunk túl mélyre benne, levegős szerkezetű, a hőszigetelés adott, hiszen a levegőnél jobb szigetelő nem létezik. Az igluval kapcsolatos hatalmas kérdés az, hogy miért nem olvad el, mikor fűtik és, hogy lehetséges az, hogy valóban meleg van benne, mikor lényegében jéghideg alapanyagból készült.

A nap, a tűz fénnyel melegít. Pontosabban a sugárzás, mely fényhatással is ját, a körötte lévő levegőt felhevíti. míg az emberi bőr elnyeli a sugárzás jelentős részét, addig a hó és a jég 90%-ban visszaveri azt, tehát nem fogadja be, így nem is tud előidézni benne olyan mértékű változást, ami olvadásához vezetne. Természetesen ez a hőhatás mértékétől is függ, de a beltéri tűzrakásnak, főleg igluban, megvannak a maga szabályai.

A fűtéshez ráadásul nem lobogó tüzet, hanem parazsat használnak. Mivel a hó visszaveri ezt a kb. 90%-ot, rendkívül jó hőszigetelést biztosít, jobbat, mint a piacon fellehető konkrétan erre a célra gyártott szigetelőanyagaink. Egy jól megépített és szakszerűen fűtött igluban egy kis parázs is elég a tűrhető hőmérséklet biztosításához.

Kategória: Kultúra

2 vélemény

  1. Csodálatos.

  2. Fantasztikus.

Vélemény írása

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top